Dějiny a současná politika

Axworthy, Michael: Dějiny Íránu:říše ducha – od Zarathuštry po současnost. Lidové noviny, Praha, 2014 (2. vydání). Komplexní přehled dějin Íránu. 

Bečka, Jiří: Íránský svět v české a slovenské literatuře a vědě: československá bibliografie íránských liteteratur. Sdružení českých překladatelů při Českém literárním fondu, Praha, 1988.

Brož, Ivan: Husajn kontra Chomejní: irácko-íránská válka 1980-1988. Epocha, Praha, 2007. Kniha určena především zájemcům o vojenskou historii. Popisuje průběh války, která dodnes má svůj dopad na režim v zemi i na jeho obyvatele.

Čech, Libor: Muharramské rituální performance a koncept mučednictví v Íránu. Univerzita Pardubice, Pardubice. 2011.

Čech, Libor: Írán a kultura mučednictví: od zbožnosti k protestu. Academia, Praha. 2016.

Cvrkal, Zdeněk: Írán. Libri, Praha, 2007. Stručné dějiny Íránu z pera jednoho z nejlepších znalců této země v České republice.

Gombár, Eduard: Dramatický půlměsíc. Libye, Írán, Sýrie – režimy v transformaci. Karolinum, Praha, 2001. Odborná publikace o vývoji v Íránu, Libyi a Sýrii v posledních 20–30 letech.

Gombár, Eduard: Moderní dějiny Blízkého východu. Karolinum, Praha, 1999. Přehled dějin islámských zemí od konce 18. století do konce první světové války zahrnují i stručný vývoj Persie v tomto období.

Chátamí, Sejjed Mohammad: Islám, dialog a občanská společnost. Velvyslanectví Íránské islámské republiky, Praha, 2001. překlad Eduard Gombár. Stěžejní práce Chátamího, která je především propagací nového politického směru íránského presidenta.

Chomejní, Ajatolláh Rúholláh: Velájat–e faqíh. Hokumat–e eslámí (překladatel Zdeněk Cvrkal). Institut pro uspořádání a vydávání děl imáma Chomejního, Tehran, 2004. Stěžejní práce Chomejního, jejíž teze se staly základem porevoluční politiky v Íránu.

Jůnová-Macková, Adéla: Nerovné partnerství : Československo-íránské vztahy 1918-1938, Národohospodářský ústav Josefa Hlávky, Praha, 2013.

Klíma, Otakar : Zarathuštra. Orbis, Praha, 1964. O životě a díle proroka, který přinesl světu první zjevené náboženství – zoroastrismus – fenomén, který vydržel ve staré Persii po více jak 1000 let (novější vydání Votobia, Olomouc 2002).

Klíma, Otakar: Sláva a pád starého Íránu. Orbis, Praha, 1975. Pro zájemce, kteří mají zájem o starověkou historii Persie – od příchodu prvních národů až po pád Sásánovské dynastie a nástup islámu. Neklidná atmosféra celého regionu, střídání dynastií a velcí králové, to vše je historie stará 2500 let, kterou si člověk nejvíce uvědomí na místech jako Persepolis nebo Šuš.

Korán. překlad Ivan Hrbek, Praha, Odeon, 1972, (1991, 2. vydání). Jeden z nejlepších překladů Koránu, pokud lze u této knihy hovořit o překladu. Prof. Hrbek seřadil pro lepší orientaci súry podle doby vzniku a nikoliv v klasickém pořadí podle velikosti, a tak je kniha pro čtenáře mnohem přehlednější. Doplněno bohatým poznámkovým aparátem a úvodem, který ukazuje na historické, kulturní, geografické podmínky vzniku islámu a seznamuje s jazykovou a formální stavbou díla.

Krátký, Ondřej: Blízkovýchodní internacionála : milníky šíitské aktivizace ve 20. století. Václav Klemm, Brno, 2013.

Kraus, Josef - Souleimanov, Emil Aslan: Ázerbajdžánci Íránu. Auditorium, Praha, 2015.

Kropáček, Luboš: Duchovní cesty islámu. Vyšehrad, Praha, 1993. Téměř „povinná“ četba všech, kteří se vydávají poprvé do islámského světa. Fundovaným, ale čtivým způsobem se zde naznačují základy islámského náboženství, včetně šíitské sekty.

Kropáček, Luboš: Islámský fundamentalismus. Vyšehrad, Praha, 1996. Pojednání o islámském fundamentalismu, jeho přijímání v Evropě a dalších aspektech tohoto pojmu, na Írán se zaměřuje stručná charakteristika na s. 185–191.

Lewis, Bernard: Dějiny Blízkého Východu.Lidové noviny, Praha, 1997. Stručná historie celé oblasti v řadě titulů Dějiny států pomůže zařadit dějiny Íránu do širšího kontextu celé oblasti.

Mirchi, R.: Perské koberce. Pardis, Praha, 2007 (2. vydání).

Morier, James: Hadži Baba z Esfahánu. Odeon, Praha, 1975. Překlad jednoho z nejlepších děl o Íránu z minulého století. Příběhy obyčejného perského „světáka“, které dokonale popisují Persii a částečně i Turecko na počátku 19. století.

Nezámolmolk: Pojednání o politice. Academia, Praha, 2011 (přel. Zdeněk Cvrkal). Pojednání o státu, jeho vedení určeného pro perské panovníky z pera významného učence, literáta a politika Persie 11. století.

Pahlaví, Farah: Paměti. Argo, Praha. Kniha vzpomínek dcery posledního íránského šáha.

Pavlincová, Helena a kol.: Slovník – judaismus, křesťanství, islám. Mladá Fronta, Praha, 1994. encyklopedie, která se hodí do každé knihovničky, kde jsou v každé kapitole rozebrány nejdůležitější pojmy všech tří monoteistických náboženství.

Robert, Joseph – Payne, Keith B.: Jak odstrašit Írán: proč je to komplikované a proč na tom záleží. Občanský institut, Praha, 2012.

Rypka, Jan: Dějiny perské a tádžické literatury. ČSAV, Praha, 1963. Kniha pro zájemce, kteří se chtějí hluboko ponořit do perské (a tádžické) literatury. Jedná o zásadní vědecké dílo, které bylo přeloženo do několika světových jazyků, včetně perštiny.

Sarra, Harris – Bell, Barbora, Mosallai: Byla jsem íránskou princeznou. IRY, Příbram, 1998. Pro milovníky autobiografií a memoárové literatury byly do češtiny přeloženy vzpomínky poslední íránské princezny z rodu Pahlaví, která byla nucena odejít v důsledku islámské revoluce do exilu.

Stierlin, Henri: Starověká Persie. Knižní klub, Praha, 2007.       

Šáhín, M. R.: Křížová cesta Íránu. Nakladatelství politické literatury, Praha, 1964. Přestože tato kniha není prosta jisté tendenčnosti, vypráví o zejména moderní historii Íránu, konci vlády Qádžárovců, dynastii Pahlaví do  50. let.

Tomková, Alena: Formování a proměna identit v moderním Íránu. Západočeská univerzita, Plzeň, 2014.

Wanner, Jan: Írán a německý imperialismus 1934–41. Universita Karlova, Praha, 1973. Pro zájemce o hlubší studium dějin je určena studie našeho předního historika, která pojednává o Íránu od 20. do 40. let.

Populárně-vědecké publikace

Lejsal, Martin: Život ve stínu minaretů aneb cesta k duši Persie. Mladá Fronta, Praha, 2008.

Musil, Alois: Země Arijců. Melantrich, Praha, 1936.

Rypka, Jan: Íránský poutník. Družstevní práce, Praha, 1946. Jeden z našich předních orientalistů a Íránistů se vydává v roce 1934 na oslavy 1000 let  narození perského básníka Ferdousího (viz kapitola Tús) a poté zůstává na rok v Persii. V knize popisuje své dojmy a setkání s lidmi a zemi pod režimem prvního šáha z dynastie Pahlaví.

Tureček, Břetislav: Labyrintem Íránu : cesta do nitra jaderné říše a k pramenům jejího vzdoru. Knižní klub, Praha, 2013.

Tureček, Břetislav: Světla a stíny islámu. Knižní klub, Praha, 2007. Kniha postřehů a reportáží z Íránu, Afghánistánu a Pákistánu a dalších muslimských zemí z pera jednoho z předních českých novinářů a velmi dobrého znalce Blízkého východu. Obsahuje řadu zajímavých sond do života perské společnosti.

Cestopisy a reportáže

Bičík, Ivan; Krůta, Miroslav: Cílem je Zágros. Orbis, Praha, 1975. Líčení z geologické a horolezecké expedice, která se dostala do málo prozkoumaných končin centrálního Zágrosu. Kromě jiného jsou zde popisy výstupu na Demávend a Kúh–e Dínár v Zágrosu.

Černý, Michal: Írán – země, kam se nejezdí. IEC, Jihlava, 1998. Jediná cestopisná kniha, která v poslední době vyšla o Íránu z pera cestovatele, publicisty a geologa. Zavádí nás na známá, ale především málo známá místa této krásné země.

Drozdová, Věrka: Írán aneb cesta do mého pravěku. Pardis, Praha, 2011. Cestopisné črty z poválečného Íránu.

Hříbek, Josef: V zemi lva a slunce. Črty z cest napříč Persií. Země a Lidé, Praha, 1927. Poutavý cestopis středoškolského učitele z jeho pětiměsíční cesty po Íránu, která líčí tamější poměry v letech 1919–1920.

Janka, Otto: Za skleněnou horu. Olympia, Praha, 1977.

Janka, Otto: Poušť jde za tvým stádem. Olympia, Praha, 1983. Dvě knihy publicisty, který se zúčastnil přírodovědeckých expedic a měl možnost projet prakticky celý Írán. Velmi čtivou formou přibližuje historii a současnost Íránu, chování obyvatel a zvyky, které se často nezměnily ani po revoluci.

Kapuściński, Ryszard: Na dvoře šáha šáhů. Panorama, Praha, 1981. Reportáž světově proslulého novináře o íránské revoluci.

Kolář, Jan: Na vlnách revoluce v zemi věčných ohňů. Praha, 1936. Příběh českého inženýra, který pobýval v Íránu v roce 1921–25 v době povstání Mirzy Kúček chána v severním Íránu (Gílán).

Kropáč, Zdeněk: Země ve vichřicích. Naše Vojsko, Praha, 1983, str. 119–163. Publicistický popis poměrů v Íránu krátce po vypuknutí islámské revoluce, který dává mnohem zajímavější, i když pouze novinářský obrázek o situaci v zemi.

Mahmoodyová, Betty; Hoffer, William: Bez dcerky neodejdu. Ikar, Praha, 1997 (nověji Alpress, Frýdek Místek, 2007).

Rushdie, Sálmán: Satanské verše. S.l.n., 1995. Zřejmě nejslavnější kniha tohoto spisovatele. POZOR! V žádném případě není doporučeno tuto knihu brát s sebou do Íránu – je zakázána.

Sladký, Jiří: Írán plný mučedníků. Mladá Fronta, Praha, 2006. Kniha českého cestovatele, která zpracovává zážitky z přibližně deseti cesty do Íránu. Přestože se netají někdy až nekritickými sympatiemi k Íránu, ukazuje poutavou formou zajímavé črty ze života v Íránu.

Sladký, Jiří: Terijak znamená persky opium. Votobia, Praha, 2006.

Synek, Lukáš: Hedvábnou stezkou po stopách dávných karavan. Cestář, Praha, 2008. Poutavý cestopis o cestě z Istanbulu do Číny s dobrou kapitolou k Íránu.

Štětina, Jaromír: Studna pro Mandon. Panorama, Praha, 1984. Cestopis českého geologa a později novináře, který pobýval v Íránu na geologických pracích v době vypuknutí íránské revoluce a kriticky hodnotí probíhající události.

Uhlíř, Miloš: Írán. Srdce na dlani. Baset, 2018.

Průvodci a mapy

Richmond, Simon - Carillet, Jean-Bernard - Elliot, Mark - Ham, Anthony - Walker, Jenny - Water: Iran. Travel guide. Lonely Planet, Victoria, 2017 (7. vydání). Osvědčené vydání průvodce ze světoznámé série.

Brezina, Ivan – Heřmanská, Iva: Cesta na východ. Maťa, Praha, 1998. První český průvodce, který přináší základní informace téměř všech státech Asie, včetně několikastránkoého popisu nejzajímavějších míst v Íránu.

Gladiš, David a kol.: Hedvábná stezka. Freytag & Berndt, Praha, 2007. Průvodce nejen po Íránu, ale i po Turecku, Afghánistánu či Pákistánu.

Smith, Hilary: Írán. Turistický průvodce Bradt. Jota, 2017. Podrobnější než Lonely Planet, méně bohatý na praktické informace (i když zcela dostačující), ale plně postačující pro cestování v této zemi. Ukazuje i některá méně turistická místa.